Wiza, Visa, Visum,Vízum, वीसा

Nasza aplikacja o wizę odbywała się poprzez kuriera. Uzupełniliśmy wniosek, wydrukowaliśmy, wkleiliśmy zdjęcia, wysłaliśmy przekaz (dwa osobne) pocztowy z opłatą za wizę na adres BLS , dołączyliśmy potwierdzenie oraz prośbę o odesłanie paszportów po zakończeniu procedury wizowej pod wskazany adres + dołączyliśmy 2x bilet samolotowy. 28.12.2016 nadaliśmy przesyłkę z paszportami 30.12.2016 otrzymaliśmy informację, że paczucha dotarła. 4.01.2017 paszporty z wizami były z powrotem u nas z datą wystawienia 30.12.2016. Przyznano nam wizę na okres 6 miesięcy, wielokrotnego wjazdu.

uf.

Poniżej kilka innych opcji aplikowania o wizę w zależności od potrzeb:)

Jeszcze w 2017 roku za wizy zapłaciliśmy ok 500zł za dwie osoby (jedna 252zł)

UPDATE 2018!

*Wiza – CENY WIZ ULEGŁY ZMIANIE w 2018 roku – najpopularniejsza opcja 1 YEAR – 537.50zł/ 1os  (już w opłatą za kuriera) – jest to standardowa opcja dostępna przez Ambasadę Indii 

Bez tytułu

LUB 342 PLN e-wiza – przez pośrednika AINA.PL 

ind.jpg

DWIE SZKOŁY APLIKOWANIA O WIZĘ DO INDII

Szkoła No.1 – nabywanie wizy drogą tradycyjną

  • Dokumenty wizowe można przesyłać pocztą lub kurierem na adres Biuro BLS International Visa Services – Poland (pośrednik wizowy). Taki sposób aplikowania nie wymaga osobistego stawiennictwa w Warszawie, celem pobrania danych biometrycznych. Można również pomaszerować na ul. Rejtana osobiście.
  • Procedura obioru paszportu z biura wizowego.
  • Dokumenty mogą odbierać osoby fizyczne (inne niż aplikujący), wyłącznie na podstawie przesłanego upoważnienia. Biuro BLS International Visa Services – Poland, może też odesłać gotowy paszport na wskazany wcześniej przez aplikującego adres, wyłącznie za pośrednictwem współpracującej z nimi firmy kurierskiej. Taka usługa musi być wcześniej zadeklarowana przez aplikujacego oraz opłacona kwotą dodatkowych 25 PLN już na etapie składania wniosku. Do wniosku dołączamy prośbę o odesłanie wizy na wskazany adres + dopisujemy numer telefonu dla kuriera
  • Biuro BLS International Visa Services – Poland wprowadziło usługę powiadamiania o statusie wniosku za pośrednictwem SMS. Taka usługa wiąże się z dodatkową opłatą w kwocie 1,5 PLN, płatną przy składaniu wniosku (My poprosiliśmy o to przy prośbie o odesłanie wizy kurierem)
  • Wniesione opłaty wizowej nie podlegają zwrotowi, niezależnie od tego czy wiza zostanie przyznana, czy nie.
  • Wnioski wizowe należy wypełniać wyłącznie online (http://indianvisaonline.gov.in/visa/ Nie ma możliwości otrzymania i ręcznego wypełnienia wniosku. – WYPEŁNIAMY ZGODNIE Z PRAWDĄ! WZÓR ZNAJDZIEMY O TU -> http://www.blsindiavisa-poland.com/
  • W przypadku większej ilości aplikacji składanych na raz, ambasada prosi aby dołączyć kopię biletu lotniczego do każdego formularza wniosku wizowego.
  • Ambasada sugeruje, aby aplikować o wizę miesiąc przed planowaną podróżą i nie wcześniej niż 2 miesiące przed planowaną datą podróży
  • Wypełniając wniosek wizowy, należy zwrócić szczególną uwagę na imiona. Ich liczba oraz brzmienie muszą być identyczne z tymi w paszporcie. Zatem jeżeli ktoś w paszporcie ma wpisane dwa imiona, dokładnie takie musi podać we wniosku wizowym.
  • MY DOŁĄCZYLIŚMY RÓWNIEŻ POTWIERDZENIE NADANIA PRZEKAZU (wysyłając kurierem – płacimy przekazem, aplikując osobiście – odliczoną gotówką)
  • WYSŁALIŚMY WIZY KURIEREM DHL

Niezbędne dokumenty

  • dokumenty niezbędne do ubiegania się o wizę:
    • 1 wypełniony on-line egzemplarz wniosku wizowego (https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html) (Regular Visa Application). Wypełniony on-line wniosek należy wydrukować, podpisać w 2 miejscach, nakleić fotografię i dostarczyć do Sekcji Wizowej Ambasady Indii w Warszawie.
    • Jedno kolorowe zdjęcie paszportowe (3,5 x 4,5 cm), wklejone do formularza wniosku wizowego,
    • Paszport ważny przez pół roku od momentu składania wniosku, z przynajmniej dwiema pustymi stronami na wizę,
    • kopia potwierdzonej rezerwacji na samolot lub biletu w obie strony.
  • czas oczekiwania na wizę:przynajmniej minimum 10 dni roboczych
  • Czas na jaki wiza jest wydawana to na ogół 3 miesiące w zależności od czasu trwania podróży. Znowu zaczęto wydawać wizy wielokrotnego wjazdu, ważne pół roku.
  • Wiza ważna jest od dnia wydania, a nie przyjazdu do Indii.
  • Wiza turystyczna jest nieprzedłużalna.

Do wniosku wypełnianego online należy załadować swoje zdjęcie (takie jak w wizie), dlatego polecam zrobić sobie skany.

Szkoła No.2 – E-VISA  „Visa-on-Arrival”

Od 15 sierpnia 2015 r. dla obywateli Polski wprowadzono ułatwienia w postaci możliwości występowania o  e-wizy.

Indyjska e-wiza pozwala na wykonanie całej procedury wizowej online, w tym dokonanie płatności i wydruk wizy bez konieczności składania wizyty w konsulacie.

  • Program e-wiza obejmuje tylko osoby ubiegające się o wizę w następujących kategoriach: turystyka, odwiedziny, krótkoterminowa opieka medyczna, bądź krótkoterminowa podróż służbowa w celach biznesowych.
  • Ponadto, posiadacze e-wizy mogą przekroczyć granicę Indii przy wjeździe tylko na terenie 16 portów lotniczych: Ahmedabad, Amritsar, Bengaluru, Chennai, Cochin, Delhi, Gaya, Goa, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Mumbai, Tiruchirapalli, Trivandrum oraz Varanasi.
  • Opuszczenie Indii z e-wizą jest możliwe w dowolnym punkcie granicznym, z wyłączeniem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie.
  • Szczegóły programu oraz opis procedury uzyskania e-wizy są dostępne na stronie: https://indianvisaonline.gov.in/visa/tvoa.html
  • Wizę można uzyskać samodzielnie przez Internet na stronie indianvisaonline.gov.in – koszt wizy ok. 65 USD lub za pośrednictwem biura . Zazwyczaj opłata za pośrednictwo 100 PLN. Należy złożyć dokumentacje wizową; 1 wypełniony formularz do wizy, zdjęcie paszportowe w formie cyfrowej oraz skan paszportu (strona ze zdjęciem). Najlepiej zadzwonić do biura, które będzie pośredniczyło o dokładne informacje.
  • „Tourist Visa on Arrival” będzie ważna przez 30 dni, jest to wiza jednokrotnego wjazdu i jest dostępna na międzynarodowych lotniskach w Delhi, Mumbaju, Chennai, Kalkucie, Bangalore, Hyderabadzie, Tiruvanthpuram oraz Kochi.”
  • E-wizę do Indii można wyrobić tylko 2 razy w roku, jeżeli Twoje wyjazdy do Indii są częstrze musisz aplikować o inny rodzaj wizy np. wielokrotną biznesową

Jeszcze nikomu nie udało się zapłacić za e-visę aplikując przez podawaną powyżej stronę. Ostatecznością jest ZAWSZE skorzystanie z pomocy pośrednika. Tylko tak otrzymamy e-visę, ponieważ nie mamy możliwości dokonania płatności kartą inną niż indyjską (podobny mechanizm jak na IRCTC)

A więc, dorzucamy stówkę i wizę mamy w 3 dni  (opcja dla osób spoza Warszawy)

Sprawdzony pośrednik  http://www.aina.pl

  • Przebywanie na terenie Indii bez ważnej wizy jest traktowane jako poważne wykroczenie, a cudzoziemcy na okres prowadzonego dochodzenia podlegają zatrzymaniu w areszcie.
  • W przypadku utraty paszportu i otrzymania nowego dokumentu podróży istnieje obowiązek uzyskania nowej wizy na dalszy pobyt i/lub wyjazd z Indii.
  • Wymóg dokonania meldunku w ciągu 14 dni od przybycia do Indii, obowiązuje cudzoziemców posiadających długoterminowe wizy wielokrotne. Bez uprzedniego spełnienia obowiązku meldunkowego nie jest możliwe opuszczenie Indii. Cudzoziemcy, którzy nie dokonali meldunku są przy próbie wyjazdu z Indii zawracani z granicy, celem wywiązania się z nałożonego obowiązku.

Minusy i plusy

E-Visa

+ Plusem e-visy jest krótki czas oczekiwania i pewność, że zdążymy z wyrobieniem wizy na czas.

– Minusem e-visy są dodatkowe opłaty i długie oczekiwanie w kolejce po przylocie do Indii w celu uzyskania wizy właściwej, która liczy się od momentu przyjazdu. (przynajmniej tak podobno było kilka lat temu)

Visa Visa

+ Z tradycyjnie uzyskaną wizą po wyjściu z samolotu jesteśmy wolni

+ Korzystając z usługi kuriera wciąż wychodzi taniej niż pośrednictwo wizowe

– Pewna doza niepewności – nie wiemy ile dokładnie będziemy czekać na wizę, czy zdążymy na czas i na ile zostanie nam ona przyznana.

– Powierzamy paszport kurierowi, który wiezie go przez pół Polski

– internauci donoszą o problemach kontaktu z biurem BLS (chociaż mi na maila odpisano po 2-3 dniach)

Przydatne linki:

Ambasada Republiki Indii

ul. Rejtana 15 m. 6/7
02-516 Warszawa
tel.: +48 (22) 540 00 00
indembwarsaw.pl

godziny urzędowania ambasady: 9:00- 17:00, poniedziałek – piątek

Sekcja wizowa

Obsługą wydawania wiz zajmuje się wyłącznie firma
BLS INTERNATIONAL VISA SERVICES-POLAND (http://www.blsindiavisa-poland.com)
tel: +48 (22) 542 41 90 (podany nr telefonu nie jest infolinią, dlatego też nie zawsze jest mozliwość odebrania telefonu)

godziny składania wniosków – 09:00- 13:00
godziny odbierania paszportów – 15:00-17:00
zapytania telefoniczne – w godzinach 10.00-13.00 i 15.00-17.00

Dodaj komentarz